Franciaország mai népessége az évszázadok során több európai népcsoport keveredésének eredményeképpen alakult ki. Jelenlegi becslések szerint a francia népesség jó részét a bevándorló hullámok teszik ki, amivel Franciaország etnikailag az egyik legváltozatosabb országgá vált Európában. A franciák aránya még mindig magas, a bevándorlók aránya azonban egyre nő, többségük afrikai és ázsiai.
A francia konyha az egyik legjobb Európában; Franciaországban a szakácsművészet és az étkezési kultúra része a mindennapok világának. Nagyon sok halat és zöldséget fogyasztanak. Becslések szerint a franciák háromszázféle sajtot készítenek. A sajtok kiválasztása nagy szakértelmet igényel, hogy harmonizáljon az előtte elfogyasztott ételsorral, megfeleljen az évszaknak, érettségnek és egyéni ízlésnek. Továbbá köztudott, hogy a franciák nagy borfogyasztó nép, leggyakoribb ital a könnyű vörösbor.
A franciák életstílusát nehéz összefoglalóan leírni, mivel hatalmas ország, eltérő éghajlati és domborzati egységekkel, ahol az egyes régiók lakosainak az életmódja oly mértékben eltérhet, mintha különálló országok lennének. Délen például, az emberek életvitele nagyban hasonlít a többi mediterrán népekéhez. Nagyon nyitottak, könnyedén barátkoznak. Viszont ezek a kapcsolatok közel sem olyan mélyek és tartósak, mint ahogy azt itthon megszokhattuk. Az északi emberekről úgy tartják, hogy zárkózottak és elhidegülten élnek egymástól, pedig Franciaországban köztudott, hogy Lille városában és környékén a legkedvesebbek és a legbefogadóbbak a franciák.
A legtöbb negatív előítéletet persze mindig Párizs zsebeli be, hiszen az átlag turista franciaországi kiruccanása alkalmával általában csak a fővárost és környékét látogatja meg. Innen ered az a téveszme is, hogy a franciák mind közönyösek és távolságtartók. De aligha lehetne egy ország attitűdjét egy pár turista véleménye alapján leírni.
Egy valami viszont minden franciáról elmondható, és az az, hogy vidámabbak és felszabadultabbak a mindennapi életben, mint mi, és ezt egyértelműen érdemes eltanulnunk tőlük.
A francia családi berendezkedés nem sokban különbözik az Európában megszokottól. Jellemzően két, három gyerekes háztartások vannak, amelyeket a szülők közösen tartanak fenn. Az egyetlen lényeges különbség a szokásokban mutatkozik meg. Franciaországban köztudottan nagy hagyománya van az étkezésnek, ez nem csak az ünnepekkor, hanem a mindennapi életben is megmutatkozik. A fő étkezésnek a vacsorát tekintik, amire általában este hét és nyolc óra között kerül sor. Ilyenkor az egész család összeül és megbeszélik az aznap történteket.
Franciaországban a középiskoláknak két típusa van, az állami és a magán, de függetlenül attól, hogy melyiket ki működteti, az iskolák ugyanolyan állami intézményként funkcionálnak, mint a posta vagy a nemzeti bank. Az iskolába a tanárok és a gyerekek egyaránt dolgozni járnak be. Nem túl gyakoriak az iskola által szervezett programok, kirándulások, ebből következik, hogy az iskolán kívüli élet sokkal meghatározóbb a diákok számára. Ezért ajánlom mindenkinek az iskola utáni sport és egyéb tevékenységeket.