Miért érdemes YFU-s cserediáknak lenni?

Mert diákjaink:

  • részesei lehetnek egy külföldi család, közösség és iskola életének,
  • barátokat szerezhetnek a világ minden tájáról,
  • felsőfokon megtanulhatnak egy nyelvet,
  • olyan élményeket és tapasztalatokat szerezhetnek, amelyek egész életükben végigkísérik és segítik őket,
  • részt vehetnek a YFU felkészítési programjában, mely segítséget ad a beilleszkedés és alkalmazkodás nehézségeinek leküzdéséhez,
  • önállóbbá, nyitottabbá, toleránsabbá válhatnak más kultúrákkal szemben,
  • mert a YFU-s program nem fejeződik be a csereév végeztével, a diákok részesei lehetnek a YFU közösségének, mely számos további lehetőséggel és előnnyel jár a továbbtanulást, karriert illetően.

A YFU PROGRAMJAI

Középiskolai éves program

Az éves programon a diákok fogadócsaládnál laknak és helyi középiskolába járnak korosztályuknak megfelelően. A családi és iskolai életbe való beilleszkedés folyamatában az adott nyelv nagyon gyorsan elsajátítható vagy tökéletesíthető, és a helyi kultúrát, szokásokat is testközelből tudod megismerni és megérteni. A YFU figyelemmel kíséri a teljes csereévet, támogatást nyújt a kihívások idején és programokat is szervez, amelyek segítségével még közelebb kerülhetsz a fogadóország felfedezéséhez. Éves programjaink általában augusztustól januárig, keresztéves programjaink januártól novemberig tartanak.

Középiskolai szemeszter program

A féléves program ugyanolyan keretek között zajlik, mint az éves program. Augusztustól januárig vagy januártól júniusig tart.

A fogadócsalád

Külföldi tartózkodásod ideje alatt egy önkéntes fogadócsaládnál helyezünk el. A családok maguk választják ki azt a diákot, akit fogadni szeretnének, a kitöltött jelentkezési anyag, a diák levele és a YFU jellemzése alapján. A családon keresztül ismered meg az ország hagyományait és életformáját. A fogadócsaládod biztonságot jelent, szeretetet, melegséget ad, hogy otthon érezhesd magad náluk. Ők segítik beilleszkedésedet, és egy életre szóló kapcsolat alakulhat ki közöttetek. A családi életben való részvétellel együtt jár, hogy osztozol örömeikben és gondjaikban egyaránt, részt veszel közös programjaikon és az otthoni feladatokban is – akárcsak itthon.

Az iskola

Az éves középiskolai program során egy helyi középiskolába jársz majd, így a fogadóországodban alkalmad nyílik megismerni egy más jellegű iskolarendszert. Az iskolalátogatás természetesen kötelező. Az iskolákban, ahol a YFU-s cserediákokat elhelyezzük, az oktatás az adott ország nyelvén folyik. Az országok többségében az iskolák sport- és kulturális programokat, klubokat szerveznek. Tematikus programjaink sok esetben speciális iskolai elhelyezést biztosítanak. A nyári program során nem feltétlenül jársz iskolába, ugyanakkor számos olyan programod lesz, amivel hasznosan töltheted a szünidőt.

A nyelv

A nyelvtanulásnak – az állandó nyelvi környezetnek köszönhetően – ez a formája a leghatékonyabb. A tapasztalatok alapján a diákok már rövid idő alatt társalgási szinten elsajátítják a nyelvet – akkor is, ha a kiutazás előtt nem rendelkeztek semmilyen előzetes nyelvtudással. Diákjaink többsége hazaérkezése után sikeres nyelvvizsgát tesz.

YFU-s programok

A fogadóországodban is különböző találkozókat, táborokat, fakultatív kirándulásokat szervez a helyi szervezet. Ezeken a programokon találkozhatsz a többi cserediákkal, elmesélheted élményeidet olyanoknak, akik hasonló cipőben járnak, mint Te. Az európai országokba utazó diákok a csereév végén egy nemzetközi, 4 napos táborban (Young Europeans’ Seminar, YES) is részt vesznek Németországban.

JELENTKEZZ A 2025-ös ÉV PROGRAMJAIRA!
Jelentkezési határidő:
Az augusztustól induló programokra 2024. december 10.

Ha kérdésed van, többet szeretnél megtudni, írj nekünk!

  • A programdíj fedezi az alábbi költségeket:
    • szervezés költségeit (mely fedezi a fogadócsalád és iskolakeresést, a nemzetközi adminisztráció költségeit);
    • utazási költséget (oda-vissza Budapesttől a fogadócsaládig);
    • a teljes körű betegség-, baleset-, és felelősség-biztosítást;
    • kiutazás előtti felkészítő tábor és szülői értekezletek költségét, a fogadó ország által biztosított YFU-s táborok költségeit, az európai országokba utazóknak az év végi nemzetközi tábor program- és útiköltségét;
    • segítségnyújtást a vízumügyintézésben;
    • kapcsolattartást, támogatást, szükség esetén segítségnyújtást a YFU részéről a jelentkezés pillanatától a
    csereév befejezéséig.
    Továbbá, a befolyó többletet minden évben ösztöndíj formájában kiosztjuk a szociálisan rászoruló diákok
    között.

  • A csereév alatt biztosan találkozol majd kihívásokkal. Ahogyan az itthoni életedben is vannak nehezebb napok, negatív érzések, úgy a csereév alatt is lesznek. Ráadásul a hétköznapjaidat egy idegen országban, idegen kultúrában, idegen nyelven kell élned, a beilleszkedési folyamat pedig nem mindig zökkenőmentes. Ezért is kötelező a felkészítő tábor a csereév előtt, ahol sok tanácsot kapsz majd korábbi diákoktól és az irodától, melyek segítségével bizonyos problémákat egyedül is meg tudsz majd oldani. Természetesen előfordulhat, hogy komolyabb nehézségbe ütközöl, vagy rosszul érzed magad és támogatásra van szükséged. A YFU segítséget nyújt az év során, tudni fogod, kihez fordulhatsz, ha baj van. Lesz egy kapcsolattartód a fogadó országban, akit bármilyen ügyben kereshetsz, és a helyi YFU szervezet is támogat majd téged. A hazajövetel a legvégső megoldás.

  • A YFU szervezete folyamatos támogatást biztosít a családoknak és a diákoknak. Bármilyen probléma esetén az elsődleges az egyenes és őszinte kommunikáció, hiszen a kulturális különbségek miatt alakulhatnak ki félreértések. Amennyiben őszinteséggel, nyitottsággal és egyesületünk segítségével sem sikerül a problémát megoldani, van lehetőség családcserére, amely során egy új fogadócsaládot keresünk a diák számára.

  • A csereév eredményessége érdekében a YFU nem támogatja a diákok hazautazását, sem a
    családtagok/barátok látogatását a csereprogram alatt. A csereév során a diákok egy beilleszkedési folyamaton mennek keresztül, amit egy látogatás megtörhet, ez pedig érzelmileg megterhelő lehet, akár a csereév idő előtti befejezését is eredményezheti. A karácsonyt vagy más helyi ünnepeket igazán különleges élmény a fogadócsaláddal tölteni, ezzel megismerve az ő szokásaikat, a helyi tradíciókat. A helyi iskolai szünetek jó alkalmat biztosítanak közös programokra a fogadócsaláddal vagy a helyi barátokkal. Amennyiben a családod mindenképpen szeretne téged meglátogatni, javasoljuk a látogatást év végére időzíteni, így a csereprogram lezárultát követően van még lehetőség közösen felfedezni az országot.

  • Ez tőled és az iskoládtól függ. A teljes tanévet sajnos a legritkább esetben ismerik el itthon, így a két
    leggyakoribb opció a halasztás és a különbözeti vizsgák. Előfordulhat, hogy bizonyos tantárgyakat
    beszámítanak az itthoni iskoládban, és csak a tárgyaid egy részéből kell vizsgáznod. Viszont az iskolai
    elhelyezést nem tudjuk előre, általában csak nyáron derül ki, de van, hogy csak szeptember elején. Azonban az sem veszteség, ha évet halasztasz: ez egy befektetés, ami megtérül, hiszen a csereéved készségfejlesztő, személyiségfejlesztő hatással is bír. Olyan élményekkel gazdagodhatsz, amik a jövődet is befolyásolhatják. “A csereév nem egy év az életedből, hanem egy élet egy évben!” – szoktuk mondani. Érdemes mérlegelni, és mindenképpen egyeztetni a magyar iskoláddal, hogy ők milyen keretek között tudnak neked lehetőséget biztosítani a vizsgázásra.

  • Az iskolát a fogadó szervezet és a fogadócsalád közösen választja ki, a fogadócsalád lakóhelyének megfelelően. Sok esetben azonos azzal, ahová a fogadócsalád gyermeke is jár, de ez nem törvényszerű. Az iskolai elhelyezés tehát akkor derül ki, amikor már a fogadócsalád is megvan. Az iskola dönti el, hogy pontosan melyik osztályba kerül a diák (pl. diák életkora, kapacitás, osztályfőnök nyitottsága, osztálytársak érdeklődése alapján).

  • A zsebpénzt sok mindenre lehet költeni a csereév alatt: szabadidős programok (találkozó barátokkal, mozizás stb.), sport, szakkör, iskolai költségek, osztálykirándulás, új ruhák, ajándékok stb. Egyénileg és országok szerint is nagy eltérések lehetnek.

  • A fogadócsalád nem ad zsebpénzt a cserediáknak, ezt itthonról, az itthoni szüleidtől kapod az év során. A fogadócsalád szállást és étkezést biztosít, valamint egy támogató családi hátteret. Ezen felül ők döntik el, hogy finanszíroznak-e számodra még más dolgokat is. Nem biztos, hogy külön szobát kapsz, előfordulhat, hogy veled egynemű fogadótestvérrel közös szobád lesz. A fogadócsalád életében a cserediák egy új családtag lesz: segítenek téged, támogatnak, bevonnak a mindennapi életükbe. Tőled is azt várják, hogy igyekezz családtaggá válni, részt venni a család életében és megtalálni a helyedet a családi rendszerben.

  • Minden család más, így a motivációk is eltérőek lehetnek. Ami biztosan összeköti őket, hogy nyitottak más kultúrák megismerésére, szeretnék az otthonukat megosztani egy külföldi tinédzserrel és támogatni őt az év során. Vannak többszörös fogadócsaládok is, akik hosszú évek óta fogadnak diákokat. A diákfogadás egy különleges lehetőség, amely fantasztikus élményekkel gazdagíthatja az egész családot. A családtagok megismerhetnek egy másik kultúrát anélkül, hogy elhagynák saját otthonukat. Olyan tapasztalatokat jelent, amik segítenek a kulturális különbségek elfogadásában és más emberek megértésében, és még a nyelvgyakorlásban is. A fogadótestvérek is rengeteget tanulhatnak egy külföldi diák jelenlétéből. Sok esetben tényleg egész életen át tartó kapcsolat alakul ki a fogadócsalád és cserediák között.

  • Van rá lehetőség, ezt közvetlen elhelyezésnek hívjuk (direct placement). Az ismerős család semmiképpen sem lehet magyar család külföldön, és nem is lehetnek veletek rokoni kapcsolatban, hiszen akkor a program lényege veszik el. A közvetlen elhelyezés folyamata: jelentkezéskor jelezzétek, hogy konkrét családhoz szeretnétek az elhelyezést, küldjétek el az elérhetőségeiket és a fogadó országban lévő szervezet felveszi velük a kapcsolatot. Őket is ugyanolyan ellenőrzésnek veti alá a fogadó szervezet, mint bármely másik családot.

  • Nem. Két magyar diák nem kerülhet ugyanahhoz a családhoz, de általában még csak ugyanabba a városba sem. Előfordul dupla elhelyezés (egy fogadócsalád két cserediákot fogad), de ilyenkor a diákok eltérő nemzetiségűek. Fontos, hogy a csereév alatt önállóan birkózz meg a kihívásokkal és a helyi nyelvet gyakorold.

  • Minden leendő fogadócsalád egy jelentkezési folyamatban vesz részt, amely során a fogadószervezet
    megismeri és meglátogatja a családot, valamint döntést hoz arról, alkalmasnak tartják-e diákfogadásra. Ezt követően a fogadócsalád választja ki, melyik cserediákot szeretné fogadni, ebben a diákok részletes
    bemutatkozó anyaga segít. Az elhelyezés folyamata teljes mértékben a fogadó szervezet kezében van, ők
    intézik a fogadócsalád keresést és tájékoztatnak minket arról, ha megvan a család. Ez a folyamat lehet nagyon rövid, de nagyon hosszú is. Az augusztusi program esetében előfordulnak tavaszi elhelyezések, de a legtöbb diák csak nyáron kerül elhelyezésre, ez akár a kiutazás előtti hetekben is történhet. Amint véglegessé válik az elhelyezést, felveheted a kapcsolatot a fogadócsaláddal, akár már a kiutazás előtt.

  • Csak országot választasz, azon belül viszont a fogadócsaládtól függ, hová kerülsz. Mivel a fogadócsaládok az ország bármely pontján élhetnek, ezért nem tudjuk előre, hogy melyik régióba vagy településre kerülsz majd. Általánosan elmondható, hogy inkább kisebb városokba és településekre kerülnek a diákok, nem pedig nagyvárosokba, fővárosba. Csak néhány országban van lehetőség területválasztásra (feláras).

  • A diákfogadás nem követelménye a kiutazásnak, a két dolog független egymástól. Ugyanakkor sok küldő családunk fogadócsalád is egyben, hiszen a diákfogadás is egy óriási élmény, amin keresztül minden családtag a csereprogram részesévé válhat egy másik nézőpontból. A kettő azonban nem függ össze anyagilag, a diákfogadás nem jelent kedvezményt a kiutazás összegéből. Viszont bátorítunk titeket, hogy gondolkozzatok el a diákfogadáson is, de nem kötelező.

  • Minden országba korlátozott helyek állnak rendelkezésre. A jelentkezéseket időrendi sorrendben tudjuk
    fogadni a szabad helyek függvényében. A jelentkezési lapon több országot is megjelölhetsz fontossági
    sorrendben. Erre azért van szükség, mert előfordulhat, hogy valamelyik országba már nem tudunk szabad helyet kínálni a jelentkezésed pillanatában, vagy valamelyik ország kritériumainak (pl. nyelvtudás, életkor) nem felelsz meg. A lehetőségekről egyénileg tájékoztatunk, és a végső döntést a választott országról te hozod meg.