Az ország klímája nyáron mérsékelten meleg, télen azonban igazán hideg tud lenni és sok hó esik. A litvánok életében fontos szerepet játszanak az ünnepek és a hagyományok, pl. december 24-vel kapcsolatban az a szokás, hogy 12 hús nélküli fogást készítenek, amiből mind enni kell, nehogy a következő évben éhezni kelljen. Egy másik érdekesség, hogy a litván nőknél a keresztnevükről meg lehet állapítani, hogy házasok-e, hiszen a hajadon nők nevének más a végződése, mint a házasoké.
Litvániában a család nagyon fontos szerepet játszik az emberek életében, de más országokhoz hasonlóan itt is nagyon sokfélék és különbözőek a családok. Egyes családok vidéken élnek, mások városokban, gyakran négytagúak, de olyakor kevesebb főből állnak.
Mivel legtöbbször mind a két szülő dolgozik, ezért általában elvárják, hogy a gyerekek is besegítsenek a házimunkába. Napközben mindenki a saját ügyeit intézi, dolgozik, iskolába jár stb., vacsoránál pedig összegyűlik az egész család, és megbeszélik a napi eseményeket. A legtöbb ünnepet is családi vagy nagycsaládi körben ünneplik, az egyik legfontosabb ünnep a Függetlenség Napja február 16-án.
Litvániában az általános iskola 1-4. osztályig tart, utána középiskolába mennek tovább a diákok. A gimnáziumokra jellemző, hogy vannak kötelezően választható tárgyak, amiken belül is több nehézségi fokú csoport indul. A legtöbb litván középiskolában minden tanárnak megvan a saját terme, így a diákoknak kell „vándorolniuk” a szünetekben a következő órára, emiatt kicsit zsúfoltnak tűnhetnek a folyosók a szünetekben. A tanítás általában 8-tól 16.00-ig tart, és -25 °C alatt nem kell bemenni az iskolába.